W dniach 24-26 maja 2013 roku mieliśmy szansę już po raz szósty zaprosić wszystkich miłośników muzyki do uczestnictwa w Festiwalu Muzyki Sakralnej, który od samego początku został usytuowany w Czechowicach-Dziedzicach.  W piątek, 24 maja mieliśmy możliwość wysłuchać koncertu organowego w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach Południowych. Wykonawcą w tym roku był Pan Arkadiusz Bialic, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, a od 2 lat również Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej w Bielsku-Białej. Tego samego dnia w godzinach południowych organiści diecezji mieli możliwość poszerzyć swoje umiejętności uczestnicząc w wykładzie i warsztatach prowadzonych przez Pana Bialica na temat: „Harmonizacja chorału gregoriańskiego w świetle twórczości organistów  francuskich XIX-wieku”.

a bialic

Arkadiusz Bialic

 

    Dnia następnego w kościele NMP Wspomożenia Wiernych odbył się tradycyjnie koncert poświęcony DSO, podczas którego zaprezentowali się uczniowie - organiści i wokaliści a także chór szkolny pod dyrekcją Pani Zuzanny Pradeli. Koncert uświetniło uczestnictwo absolwenta DSO, studenta Akademii Muzycznej w Katowicach.

Ostatni dzień festiwalu jest już od kilku edycji świętem muzyki wokalnej. Tym razem w murach świątyni Św. Katarzyny zagłębiliśmy się w piękno chorału gregoriańskiego w wykonaniu zespołu Schola Cantorum Minorum Chosoviensis w składzie:
Sławomir Witkowski, kantor I
Wojciech Radziejewski, kantor II
Marcin Juraszek, kantor III
Sylwester Witkowski
Tomasz Witkowski
Rafał Kanowski
Rafał Lip
Miłosz Pawlik
Paweł Bartosz

scmc2016

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej edycji Festiwalu Muzyki Sakralnej!